Loading Events

« All Events

Nordisk medeltida musik – Nomemus festival

27 augusti kl. 19:00 - 20:00

Konsert: Bland vikingar och skaldekonor

Vikingarnas värld var full av poesi – asaguden Oden var både krigets och skaldekonstens gud. Idag håller bilden av vikingatiden som de äventyrliga och våldsdyrkande, skäggprydda männens tid på att förändras: den senaste forskningen visar att även kvinnor var krigare och upptäcktsresande, skalder och ledare. Många kvinnor behärskade konsten att smida rim och en kvinna tycks ha varit hovskald åt själve Harald Hårfagre: Jorunn Skaldemö var en av den nordiska skaldekonstens pionjärer.

Denna konsert väcker liv i Nordens äldsta sånger som bevarats i runskrift på Rökstenen och Karlevistenen. Skaldkonor och sagohjältinnor får komma till tals och vikingarnas musikaliska ljudvärld lockas fram med lyror, pipor och kohorn.

Riksspelmännen Anna Rynefors och Miriam Andersén har med projektet Kvinnolåt sedan 2015 ägnat sig åt att lyfta fram kvinnorna ur musikhistoriens gömmor – från vikingatidens norsk-isländska skaldkonor till 1800-talets glömda spelkvinnor. De har medverkat i Den Svenska Musikhistorien på SVT.

 

Miriam Andersén: sång, kohorn, lyra, benflöjt, hyllepipa, slagverk

Anna Rynefors: svensk säckpipa, stråkharpa, lyra, Lundapipa, sång

 

 

Entré 120 kr. Kontant eller Swish betalning. Förbokning via: https://www.nomemus.se/biljetter/

Details

Date:
27 augusti
Time:
19:00 - 20:00
Website:
https://www.nomemus.se/biljetter/

Organizer

Nomemus
Email
info@nomemus.se
View Organizer Website

Venue

Linköpings Slott- och Domkyrkomuseum
Borggården, S:t Persgatan 3B
Linköping, 58228 Sverige
+ Google Map
Phone
013-122380
View Venue Website